Nirvana-něco o nich

13. června 2007 v 18:16 | KaVe |  Nirvana
Kapela Nirvana jako taková byla založena Kurtem Cobainem, Christem Novoselicema Aaronem Buckhardem v roce 1986. Ale před tím ještě hrál Christ a Cobain v kapele známé jako Fecal Matters Prvním bubeníkem skupiny Nirvana Aaron , který tam dlouho nevydržel a v roce 1988, kdy vyšlo demo známé jako Gofather of Grunge ,už s nimi nenahrál. Aarona vystřídal na velmi krátkou dobu Dale Croverem, který pro soukromé problémy odjel do San Franciska a na jeho místo nastoupil Chad Chaninng. Vše se zdálo být už v pořádku, Kurt už i začal psát texty typičtější pro jejich styl - byli víc cyničtější a objevovali se v nich témata lidské degenerace a opovržení ze spotřební společnosti. Na vystoupeních se začalo ukazovat i víc lidí. Roku 1988 na začátku Listopadu vydávají nahrávku-singl s názvem Love Buzz/Big cheese.O rok později se do kapely přichází kytarista Jasnon Everman a spolu vydali první album s názvem Bleach. Rozpočet tohoto alba je přišel na směšných 606,17$. Při březnových klubových vystoupení v Březnu se pomalu začíná vyvíjet grungerová scéna a postupně je i psána grunge kultura. V červnu téhož roku se Nirvana vydala na měsíční turné po státech a potom i v říjnu na 6-ti týdenní turné po Evropě . Po turné odešel z kapely i Jason Everman a přestupuje do kapely Soundgarden, protože tíhl spíš k metalu. Další nečekanou změnou se stal odchod Chada Chaninga uprostřed turné v dubnu roku 1990.
25. září 1990 do kapely nastupuje jeden z nejlepších bubeníků co kdy žili Dave Grohl, který dříve vystupoval v hardcorové kapele Scream. Po dvou minutách na zkoušce pronesl Christ: ,,ten je náš´´, má tak tvrdý úhoz a skvělou dynamiku. Byl velmi precizní a pohotový, mlátil do bubnů tak silně, že každou chvíli museli měnit blánu. V této sestavě Nirvana zůstává až do konce a hned v říjnu vyráží na turné po Anglii. Kurt skládal čím dál tím víc cyničtější dvojsmyslné texty a zabýval se otázkou smyslů a začíná se objevovat i nenávist vůči sebe sama a sklony k sebevraždě. Většina těchto textů se nalézá na druhém albu, které Nirvana vydala pod názvem Nevermind. A nakonec i 10.září vychází i kultovní, ale přesto Kurtem tak nesnášený singl Smells Like Teen Spirit, která se jmenuje jako oblíbený deodorant co používala Kurtovo přítelkyně Courtney Love.
24.září 1991 konečně vyšlo album Nevermind a den po té se konal koncert Live at Paradiso jehož se účastnilo neuvěřitelných 130 000 lidí. Téměř o měsíc je oceněno album Nevermind zlatým diskem. V listopadu se rozjíždí šestitýdenní turné po Evropě a startuje Nirvománie. Asi málokdo tušil co Kurt prožívá za peklo při koncertech jako je i West Coast Tour v prosinci 91. A tímto turné začíná hrát Kurt pro velké publikum to však mělo za následky žaludeční křeče a bronchitidu a další problémy. To Kurt začal řešit heroinem a tím se zbavil jak bolesti tak taky jeho tváře grungerové hvězdy. Vše se úplně potvrdilo 28. prosince v San Diegu na noční show kde agresivně rozmlátil celé pódium a doslova se odplazil.
V červnu 1992 se Kurt nečekaně oženil s Courtney Love z rockové kapely Hole, jelikož spolu čekali dítě, ale pokračovali v turné. A také začali připravovat písničky pro nové album charakterizující jeho závislost. Následovně se ale taky ocitá v depresivních stavech a nemá chuť k životu a celé dny nevylézá z postele. Z jeho stavů bezmocnosti ho vysvobozuje jeho dcerka která se narodila 18.srpna 1992 (Frances Bean). Kvůli článkům v novinách o tom že Kurt bere heroin jim byla brzy odebrána. Po odebrání Frances se jí snažili opět získat přes soudy ale to vedlo k nervovému zhroucení jak Kurtovo tak k zhroucení Courtney.
Někdy v únoru 1993 začala Nirvana nahrávat nový cédo s názvem In Utero (v děloze), ale před tím chtěl Kurt aby se jmenovalo I hate myself I wanna die (nenávidím sám sebe a chci umřít), jenomže mu to nahrávací společnost nedovolila. Toto album je propracované do hloubky a číší z něj beznaděj a i vnitřní zmatek A tak museli celé album předělat a pak až ho mohli 21. září téhož roku vydat pod názvem In Utero. Paradox je že na tomto albu vůbec není písnička I Hate Myself I Wanna Die podle kterého se to mělo jmenovat a naštěstí je však zachované na In Utero session a to sice pod názvemUntitled Demo. Když 6. dubna poprvé Nirvana zahrála skladbu rape me (znásilni mě), pro oběti války v Bosně a Hercegovině, což vyvolalo obrovský rozruch po celé Americe. A 25. září v noční show vstupuje do kapely doprovodný kytarista Pat Smear (před tím hrál ve skupině Gems) a společně potom vyráží na tříměsíční koncert po severní Americe započatý 18. října. Tentýž den ale ještě uspořádali vystoupení pro 300 pozvaných fandů do malé haly v Manhattanské Upper West Side na noční show. V půlkruhu mezi smutečními liliemi osvětlené svíčkami sedí Kurt Cobain (zpěv, kytara), Chris Novoselic (baskytara, akordeon), Dave Grohl (bicí), Pat Smear (doprovodná kytara), Lori Goldston (cello), Curt Kirkwood (kytara), Cris Kirkwood (kytara, baskytara). Nikdo by neřekl že zrovna tento koncert se stane Milníkem v rockových dějinách. Kurt zahrál celkem 14 skladeb a do každé z nich dal takovou intenzitu a s takovou pronikavou silou, že divákům až běhal mráz po zádech. 16. prosince se toto rekviem Kurta dostalo až na stříbrné kotouče.
7. ledna 1994 Nirvana hrála naposled v Americe a 6. února jela na koncert po Evropě,
který se stal pro Kurta tragickým. V jejich posledních písní jako je třeba: All Apologies, Serve The Servants, Dumb, Very Ape nebo Pennyroyal Tea se snažil naznačit že on nechce být idolem že sice zpívá o hodnotách žovota, ale že je pomalu sám nezná. A Praha už se 11. března vystoupení v pražském výstavišti a její nebeské show nedočkala.
4. března se Kurt předávkoval herákem a zapil to šampaňským a tím se otrávil naštěstí ho našla Courtney našla a odvezla do nemocnice a už 8.března ho propustili a odjel se rehabilitovat do letního sídla poblíž Seatlu kde sbíral síly na odloženou část turné(odtamtud jsou poslední fotky celé skupiny. Dave Grohl se mezitím vrátil zpět ke kapele Scream, která znovu začala hrát a Chris Novoselic hrál s Pearl Jam na turné.
V noci ze 6. na 7.dubna 1994 zemřel jenom sedmadvacetiletý Kurt Cobain. Nikdo v okolí nic neviděl a neslyšel a proto jeho tělo bylo nalezeno až v pátek 8.dubna. Nevím jak Kurt zemřel jelikož je spousta verzí a já se obávám sem nějakou napsat jako definitivní. Stejně tak po sobě prý zanechal Kurt dopis, ve kterém poslední čtyři řádky nebyli ani napsané jeho rukou. To ovšem lze jen ztěží zjisti v dnešní době a proto tomu věnuji zvláštní kapitolu. Po té co se Kurt zabil tak Chris Novoselic vyhlásil konečný rozpad skupiny a jen dodal, že bez Kurta už by Nirvana neměla smysl. Courtney Love ,manželka Kurta ho nechala zpopelnit a část prachu roznesla všude možně a část odevzdala tibetským mnichům.
I když skupina Nirvana neexistuje,jejich písničky hrají rádia dál a jejich videoklipy se dál pouštějí v televizi.................
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama